Szambo i przydomowa oczyszczalnia ścieków | Drukuj |  Email

Najlepszym sposobem na pozbycie się odoru oraz oczyszczenie - regenerację szamba jest zastosowanie Ema Plus. Wprowadzenie preparatu do szamba umożliwia: dokładne pozbycie się mulistego osadu oraz kamienia moczowego (nawet 30-letniego!). Mikroorganizmy asymilują i fermentują osad, dzięki czemu ...

...jego ilość stopniowo się zmniejsza. Gaz wytwarzany w procesie fermentacji powoduje rozsadzanie twardego osadu z kamienia moczowego. Pęcherzyki gazu unoszą część mikroflory Ema Plus, część osadu i robaków - na powierzchnię ścieków - tworząc kożuch. Dzięki intensywnej pracy mikroorganizmów substancja organiczna zostaje rozłożona do CO2 i metanu oraz wody a robaki zostają uśmiercone.

Po około 10 dniach zapach odoru staje się mniej wyczuwalny, natomiast "nowy" zapach może zwabić muszki owocowe, gdyż przypomina zapach fermentujących owoców.

Po kilku tygodniach od zaszczepienia szambo jest zregenerowane. Dodatkową zaletą preparatu jest "dezynfekcja" zbiornika poprzez wypieranie/likwidację drobnoustrojów patogennych.

 

Ze względu na dużą różnorodność szamb i stopień ich obciążenia - dawki zawsze ustala Licencjonowany Doradca w oparciu o przeprowadzony wywiad/ocenę. Najczęściej stosuje się od 1- 5 litrów Ema Plus na 1m3 szamba.

Najczęściej stosuje się od 1- 5 litrów Ema Plus na 1m3 szamba. Ilość jest tym większa im ścieki są bardziej obciążone substancją organiczną. Nie bez znaczenia jest również ilość detergentów i silnych dezynfekatorów w ściekach - w skrajnych przypadkach ( np. ścieki z pralni ) przeprowadzenie zabiegu oczyszczania szamba może nie dojść do skutku, ponieważ duże stężenie wyżej wymienionych substancji chemicznych uniemożliwi rozwój mikroflory.

 

Bardzo ważny jest czas, w którym Ema Plus będzie oddziaływał na zbiornik (im dłużej - tym lepiej). Najlepiej, gdy mikroflora Ema Plus będzie obecna w szambie co najmniej 2 miesiące (przy dużej ilości kamienia moczowego proces jego rozkruszania może wydłużyć się do 3-4 miesięcy). W zależności od obciążenia szamba ściekami co pewien czas należy dokonać doszczepienia (przynajmniej raz w roku!). Termin doszczepienia można ustalić na podstawie badań ścieków, lub - prościej - na podstawie oceny jakości i intensywności zapachów wydzielających się z szamba.